Dve zrúcaniny, ktoré máte na skok a naozaj stoja za to!

Nedávno som šiel s kamarátom pozerať západ slnka na Kľak. Poprchať už začínalo keď sme sa dostali na Reváňske sedlo, ale neodradilo nás to a pokračovali sme. Ak si myslíte, že tento príbeh má happy end, tak nemá. V provizórnej jaskyni pod štítom som sa prezliekol do teplejšieho termo prádla a prišli sme až k dvojkrížu, ktorý sa týči na vrchole. Urobili sme si fotečky, dali sme si highfive, chytil som tam jedného pokémona, pozerali sme ako sa blížia búrkove mraky, zjedli tatranky a išli po tme naspäť. Aj napriek všetkému som mal výborný pocit z tohoto rýchlo výletu.

 

Ale krátko na to, som absolvoval ďalšie výlety a tie boli veru naozaj vydarené. Kupodivu všetky mali jednoduchý terén, ale bohatú odmenu. Ja som ten typ, ktorého fascinujú zrúcaniny a staré hrady a tento blogpost bude o dvoch.

Hrad Uhrovec

V jeden slnečný deň sme mali zázračne viacerí naraz voľno a urobili sme si výlet na Jankov Vŕšok a plán bol odtiaľ prejsť na Uhrovecký hrad. Zaparkovali sme pod pomníkom postaveným pre padlých hrdinov SNP, obzreli sme si ho a nabehli na turistický chodník, ktorý mal viesť ku hradu. Už po chvíľi sa to jednému z nás začínalo nepozdávať a rýchlo vďaka moderným technológiám prišiel na to, že na hrad sa dostaneme za 2 hodiny chôdze. Tak sme pridali do kroku čelom vzad smerom k autu a hľadali pohodlnejšiu, resp rýchlejšiu alternatívu. Po jednom minutí odbočky, sme už fujazdili správnym smerom do Uhrovského podhradia, odkiaľ vedie kratší chodník na hrad. Zaparkovali sme za dedinou a skúsili to na druhý pokus. Na hrad je to zhruba hodinka po takej ceste, že hore sme niekoho videli aj s kočiarom, čiže very lajt. My sme zvolili cestu ťažšiu a rýchlejšiu, ktorá bola krížom cez horu a dosť strmá. Na hrad sme sa dostali zhruba za 40 minút s pár prestávkami.

#manstrip #sunday #slovakia #uhroveccastle #uhrovec #slovaknature #ruins #history #sunnyday Fotka uverejnená používateľom Jozef Pis (@jozef_mapledays),

Hrad Uhrovec

strážca cap

Výhľad z hradu Uhrovec

interiér hradu Uhrovec

Výhľad z druhej strany zrúcaniny Uhrovec

Starhrad (Starý Hrad) Strečno

Druhá zrúcanina na ktorú sa určite oplatí ísť a kde môžete ísť aj na bicykli, je Starý Hrad, ktorý kedysi pôvodný majitelia vybývali a postavili si druhý, ktorý teraz voláme hrad Strečno. Vyrazíte z dediny strečno, prejdete cez most a napojíte sa na červenú trasu, ktorá smeruje na “Chata po Suchým”, za dedinou prejdete popod dva železničné mosty, v hore sa držíte stále červenej, až dorazíte ku zrúcanine. Celú parádu, až od dediny viete dať do hodiny, čo mňa trochu sklamalo, lebo som chcel trochu viac pochodiť, tak môžete v mojich šľapajách po červenej vybehnúť ešte trošku vyššie odkiaľ máte ešte krajší výhľad ako zo Starého Hradu.

Domašínsky meander

Cez okno, Starhrad

Templár

Iba ruksak a ja #vsetkosompojedol #mozemistdomov #turista #sobota #slovaknature #slovakman #onemantrip

Fotka uverejnená používateľom Jozef Pis (@jozef_mapledays),

 

Takýto výhľad na Domašínsky meander budete mať, keď si ešte pár metrov vybehnete nad zrúcaninu.

#sunset #pureslovakia #slovaknature #forest #view #summer #mountains #river #slovakia Fotka uverejnená používateľom Jozef Pis (@jozef_mapledays),

 

Previous Post Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.