Motivácia a Stoicizmus, čo majú spoločné?

Už to budú roky, čo sa zaoberám self motiváciou, vplyvmi na motiváciu, disciplínou, návykmi a celkovo osobným rozvojom. Raz o tom napíšem knihu, ale kým sa tak stane, budem moje poznatky zdieľať zadarmo do sveta prostredníctvom blogu.

Práve týmto postom otváram na mojom blogu novú kategóriu o osobnom rozvoji, ktorá bude doplňovaná veľmi nepravidelne. Deal with it.

Nebudem písať ako Paulo Coelho a mútiť Vám hlavu klasickým motivačným bullshitom, že musíš iba veriť a tvoje sny sa naplnia.

Viera je veľmi potrebná, povedal by som, že je to jeden z oporných stĺpov naplňovania svojej cesty, ale tak ako stĺpovú sieň neudrží jeden stĺp, ani osobný rozvoj sa nemôže opierať iba o vieru.

Stĺpovú sieň nespomínam vôbec náhodou. Filozofia Stoicizmu, ktorej názov je odvodený od starogréckej stĺpovej siene Stoa Poikile, je povedal by som prvým mílnikom na ceste za lepším ja.

motivácia

Čo má spoločné stoicizmus a osobný rozvoj

  • Nič sa mi nechce, nechám to na zajtra.
  • Mám toho nad hlavu a vôbec neviem kde začať.
  • Naložil som si priveľký cieľ, neviem či to dokážem.
  • Chcem začať cvičiť, ale až od pondelka.

Minimálne jednu z týchto viet si povedal každý dospelý človek aspoň raz a ak iba raz, tak to congrats. Rovnako každá z týchto viet je výsledkom zlého nastavenia mysle, nesprávnej vnútornej motivácie a nesprávných vplyvov. V mojej sérii článkov ukážem riešenie každej z týchto situácií, ale teraz poďme k tomu Stoicizmu.

Priamo, vecne, “aneb” TLDR.

Filozifia stoicizmu ti hovorí, že máš prijať osud taký aký je. Máš ovládnuť svoje vášne, túžby, afekty a žiť v súlade s prírodou alebo rozumom.

Nebudeme sa zaoberať touto filozofiou do hĺbky, ale vytiahneme si z nej to čo potrebujeme na ceste za lepším ja.

Ale čo to teda znamená v praxi, ako sa donútim začať niečo robiť, ísť do fitka alebo zmeniť svoj mindset?

Potrebuješ v sebe mať tieto esencie:

  • Vnútorná motivácia
  • Akcieschopnosť
  • Disciplína

Ako dosiahnuť všetky tieto aspekty, budem detailne opisovať v samotných postoch a teraz veľmi zľahka opíšem ich priebeh v tele.

Vnútorná motivácia

Tento pojem som počul prvý krát niekedy na vysokej škole, keď som si prvý krát pustil audio nahrávku Iva Tomana. Čo to tá vnutorná motivácia je?

Poznáš, vidíš známeho, čo je vyšportovaný, poprípade sa mu rozbehla firma, alebo si si pozrel motivačný film. Páči sa ti ten pocit, si namotivovaný, chceš dosiahnuť rovnaké výsledky, začneš makať, ale zrazu zistíš, že to makanie už nie je také cool ako to vyzeralo vo filme, po pár týždňoch už daný pocit motivácie z filmu alebo od známeho ani nepociťuješ a zapadneš do starých koľají. Tak presne toto nie je vnutorná motivácia. Je to motivácia zvonku. Plytká, prchavá a tak ako rýchlo prišla, väčšinou ešte rýchlejšie odíde.

Vnútorná motivácia výchadza z teba. Musíš sa tešiť na to čo chceš robiť a musíš to chcieť robiť, lebo to má zmysel pre teba samého bez ohľadu na to, či o tom niekto vie alebo to vidí.

Ja cvičím roky, dlhodobo a po novom som začal behávať, čo ma neskutočne napĺňa(o tom neskôr), ale nikdy som nedal fotku z fitka alebo z behu. Som vnútorne motivovaný, robím to pre seba, napĺňa ma to zvnútra.

Akcieschopnosť

Keď som už vnútorne motivovaný, potrebujem to spraviť.

Tu zlýháva veľa z nás. O akcieschopnosti budem písať ešte veľa, ale pre začiatok ti stačí technika piatich sekúnd.

Keď sa nevieš rozhýbať a tvoj mozog začína overthink-ovať, začni rátať do 5 a počas počítania sa zdvihni a začni to robiť. Ak je to pre teba náročné aj tak, je to jeden z tvojich blockerov a musíš ho iba fixnúť. Inak tudy cesta nepovede.

Ak iba s novou činnosťou začínaš a si vnútorne motivovaný, tvoja akcieschopnosť by mala byť dosť silná, pretože ťa ešte poháňa motivácia.

Disciplína

Ak si vnútorne motivovaný a zapálila sa v tebe akcieschopnosť, tak časom príde uzemnenie. Aj tá vnútorná motivácia má svoje slabé dni, či mesiace, ale výhodou je, že sa dá vnútorne načerpať späť. Mne osobne pomáha tento citát.

Keď nevieš nájsť dôvod prečo pokračovať , spomeň si na dôvod prečo si začal.

Ale vráťme sa k obdobiu, keď tvoja motivácia vyprchá. Náhodou si ochorel, bolo naraz viac práce, išiel si na dovolenku, alebo sa ti proste už nechce.

To neznamená, že tvoj cieľ už neexistuje. To ho už tvoj mozog iba veľmi dobre pozná a cesta k cieľom je dlhá a on proste zlenivel.

Vtedy prichádza na rad disciplína. Práve tu vieme aplikovať Stoicizmus, kde si spomeň na definíciu, že máme ovládnuť svoje afekty.

Vyčisti si hlavu, príjmi svoj osud. Úplne vymaž všetky emócie a upadni do aponie a apatie. A choď. Krok za krokom, minúta za minútou. Nerozmýšľaj či sa ti chce alebo nechce, úplne vymaž túto rozhodovaciu emóciu.

A toto rob, až kým v tvojom progrese nenastane tzv. breakpoint, čiže bod, kedy si uvedomíš, že si v niečom lepší ako si bol a to ťa naplní novou vnútornou motiváciou a akcieschopnosťou.

Záver prvej časti

Veľmi zľahka som zhrnul cyklus motivácie, akcieschopnosti a disciplíny. Osobný rozvoj je komplexná zaležitosť a neskladá sa iba z týchto troch bodov. Bodaj by, že?

Osobný rozvoj je súhra psycholģie, fyzickej kondície a upratanej mysle.

Tým, že sme každý iný, nevieme aplikovať jeden postup na všetkých, ale vďaka tomu sa každý snaží nájsť svoj spôsob. Možno máš za sebou pár psychologických, či motivačných kníh a povieš si, že keď ti nepomohli pred tým, tak ti zrejme nepomôžem ani ja. Ale čo ak je to práve naopak?

Značky:, , ,
Previous Post Next Post