Meditacia ako na to

Meditácia, alebo ako meditovať správne?

Meditácia je činnosť, ktorú netreba predstavovať. Podľa mojho názoru sa v krátkom časovom období stane súčasťou životného štýlu väčšiny ľudí. Už v aktuálnom svete vie meditácia výrazne pomôcť masám ľuďom, ktorí pomoc hľadajú v ambulanciách doktorov alebo výživových doplnkoch. Tak sa teda poďme pozrieť na to ako meditovať.

Ako meditovať? (Správne)

Posaďte sa pohodlne na stoličku alebo posteľ, ak si ľahnete je tam šanca, že začnete zaspávať, čo nie je náš cieľ. Snažte sa byť vystretí, ale ak Vám to berie veľa mentálnej a fyzickej energie, kľudne sa oprite. Zatvorte oči a začnite sa sústreďovať na Vaše dýchanie. Robte hlboký nádych nosom a výdych ústami. Neponáhľajte sa, snažte sa dýchať pomaly. Na začiatku bude dýchanie kolísať, ale za pár minút si už nájdete svoj pokojný rytmus, telo sa upokojí a s ním sa začne upokojovať aj myseľ.

V tomto stave sa začnite sústreďovať, aby ste na “nič” nemysleli, resp mysleli iba na svoje dýchanie.

Ak s meditáciou začínate a je to pre Vás náročné, skúste si predstavovať pred sebou biele plátno. Prázdne veľké biele plátno na ktoré sa pozeráte a nič iné. Pomôže Vám to Vašu pozornosť sústrediť na niečo jednoduché, čo nevyžaduje žiadnu náročnú mentálne aktivitu.

Rovnako ak začínate meditovať, budete mať pravdepodobne v mysli jeden obrovský vír myšlienok v ktorých budete lietať od jednej ku druhej a začnete pri neumytom hrnci a skončíte ako Vám spolužiak na základnej zjedol desiatu.

Ak ste myšlienkami uleteli niekam preč, splnili ste prvú časť meditácie. Aby Vaša meditácia bola úspešná, je čas túto zblúdilú myšlienku zahodiť preč a znova sa vrátiť ku svojmu rytmu dýchania a prázdnemu bielemu plátnu.

Práve to uvedomenie si, že som uletel a vrátenie sa naspäť je je celá podstata meditácie.

Cieľom je teda etapu zblúdilej myšlienky skrátiť na čo najkratší čas, a dĺžku koncentrácie sa na “nič”, predĺžiť čo najviac.

Aj tá najtrenóvanejšia myseľ občas myšlienkami zablúdi. A to je dobre, pretože sa môže vrátiť a svoju koncentráciu tak zlepšovať.

Ja sa snažím denne meditovať aspoň 10-15 minút a venujem sa tomu nepravidelne už niekoľko rokov. Pomáha mi to v sústredení a pokoji.

Nedávno som šiel z nákupu a ako som tak kráčal večerným mestom, uvedomil som si, že mám úplne prázdnu myseľ a dýcham pokojne ako pri meditácii.

Ak neviete ako začať, proste začnite, aj 10 minútové meditovanie, ktoré Vám podľa Vás nedáva nič, Vám dáva viac ako si myslíte.

meditacia

Benefity meditácie

Meditácia prináša viacero benefitov.

Tými najhlavnejšími sú:

  • Lepšie sústredenie a koncentrácia
  • Redukcia stresu
  • Spomalenie starnutia mozgu
  • Môže mať vplyv na zlepšenie spánku
  • Najnovšie výskumy dokazujú, že dlhodobá a kvalitná meditácia “opravuje” neurónove synopsie

Čo pomáha ku zlepšeniu meditácie

Hudba

Najjednoduchšia pomôcka je meditačná hudba. Na spotify alebo youtube sú desiatky kvalitných meditačných playlistov.

Neurofeedback hardware

Neurofeedback prístroj Vám vie v reálnom čase na základe EEG vĺn z Vášho mozgu zobrazovať v akom stave je Vaša myseľ.

Pre meditáciu odporúčam MUSE. Muse je zariadenie, ktoré je priamo určené na zlepšovanie meditácie a feedbackovania Vášho progresu.

Muse to robí napríklad tak, že keď sa koncentrujete počujete príjemný nerušivý zvuk, ale keď začnete ulietavať mysľou preč, započujete búrku, čím Vás zariadenie upozorní, že je čas vrátiť sa späť.

Čoho sa vyvarovať pri meditovaní?

Základnou chybou, ktorú som robil aj ja sám, že keď som od môjho focusu uletel preč, pociťoval som určitú formu hnevu a sklamania, že som sa opäť stratil.

Meditácia je hlavne o upokojení, takže nemajte voči sebe žiadne “hard feelings” aj keď sa počas celej meditácie nebudete vedieť sústrediť ani pár sekúnd. Pomohli ste si aj napriek tomu a na budúce to bude určite lepšie.

Značky:, , ,
Previous Post Next Post