Veľký Írsky trip

Dia duit! Na jeseň 2017 som sa vydal precestovať ostrov Írsko a v tomto blogu zhrniem to najhoršie a najlepšie čo od tejto kedysi Keltskej oblasti môžete očakávať. Na konci článku nájdete aj video z celého tripu!

Ubytovanie v Írsku

Opäť odporúčam ubytovať sa všade cez Airbnb (ak to spravíte cez tento odkaz, máte odomňa pár desiatok € na Vaše prvé ubytovanie). Ak chcete ušetriť ešte trochu viac, tak si v Airbnb do filtra pridajte, že chcete súkromnú izbu. Íri sú neskutočne priateľský, super si pokecáte, poradia Vám najlepšie miesta a ako najväčší bonus, Íri berú to druhé B v názve Airbnb seriózne vážne a prichystajú Vám také raňajky každé ráno, že sa na to ani naše staré mamy nechytajú.

raňajky na moherských útesoch

Dublin

Dublin je pomerne malé mesto a obehať úplne všetko viete prakticky aj za jeden deň, optimálne sú tri. Ja som si na Dublin vyčlenil skoro týždeň – chyba, ku koncu som sa dosť nudil.

Z letiska sa najlepšie viete do centra dostať Airlink Express linkou 747, jednosmerná cesta stojí 7€ a v centre ste zhruba za 15-20 minút.

Určite si nemôžete nechať újsť pivovar Guinness, ktorý je mega obrovský a jeho prehliadka je naozaj dobrá. Koniec prehliadky končí v Gravity Bar-e, odkiaľ je výhľad na celý Dublin.

Fanúšikom whiskey odporúčam navštíviť aj Jameson, mne to veľa nepovedalo, ale aspoň som si vypil a týpek čo nám robil prehliadku svojim vystupovaním vyzeral, že ušiel z Broadway. Oproti vstupu do Jameson-u je dobrá reštika ;).

Ako tretiu zástavku by som odporúčal Temple Bar, čo je ulica plná podnikov a barov, ktorá naozaj dýcha históriou, vyzerá perfektne a jej vznik siaha až do stredoveku a následne pokračovať na Trinity College, v nej si zaplatiť prehliadku a toto všetko následne ukončiť pochillovaním na tráve v campuse.

Ak Vám ostane čas, napríklad ako mne, choďte sa pozrieť na Jeanie Johnston, čo je verná replika plachetnice pôvodne vyrobenej v Quebec-u. A vlastne, keď sa pomotáte po Dubline, určite ešte narazíte na pekné miesta, samotné mesto vyzera naozaj dobre a má atmosféru.

 

 

Požičanie auta v Írsku

Auto som si požičal ako vždy cez Rentalcars, dostal som pomerne novú Audi A3 za 120€ na celý trip. K tejto sume si ešte treba pripočítať poistenie a vratný depozit. Po požičaní auta a opustení parkoviska ste vypľutý priamo na dialnicu, čiže opatrne, keďže všetko je naopak! Rovnako pozor aj z T-čkových križovatiek, prirodzene som sa pri pripájaní zaradil do prava a čudoval sa, prečo mi ten oproti mne bliká. Celkovo si ale na jazdu “naopak” zvyknete po pár kilometroch.

rentalcars

Moherské Útesy

Prvá cesta z Dublinu smerovala na Moherské Útesy. Ubytovaný som bol priamo pri útesoch a každý večer som počúval ako obrovské vlny narážajú do skál. Ak si chcete útesy vychutnať do posledného metra, odporúčam zaparkovať auto na tomto mieste. Prečo? Ide odtiaľ najkrajšia pešia trasa, kde nie je miliarda turistov, parkuje tam málo áut a z konca Vašej pešej túry ide priamo na toto miesto mikrobus. Pred túrou sa pripravte na všetko. Ja som zažil dážď, slnko, hmlu, mrholenie a vietor. Nepremokavá bunda, či pršiplášť a nepremokavé topánky sú nevyhnutnosťou. Striedavo som sa obliekal a vyzliekal, raz mi bolo peklene teplo, no keď zafúkalo a zapršalo bol som vďačný za každú vrstvu. Ako sa budete blížiť k visitor centru, čo je miesto, odkiaľ pôjde Váš mikrobus a kam smeruje každá rodinka na aute alebo turistický autobus, budete vidieť čoraz viac turistov, až ich bude toľko, že z atmosféry divokých a nespútaných útesov nezostane skoro nič, preto je doležité vydať sa na túru z miesta, ktoré som spomenul vyššie. Ak Vám výjde počasie, odporúčam ísť si pozriet západ slnka na toto miesto.

moherske utesy
Doolin

Cliffoney, Sligo

Po pár dňoch som pokračoval ďalej na sever. Oblasť Cliffoney sa mi páčila z fotiek iných cestovateľov a preto som ju pridal na zoznam miest, ktoré chcem navštíviť. V jej oblastni môžete navštíviť mesto Sligo a samotná oblasť ponúka opäť parádne útesy a nespútaný Atlantický oceán.

Cliffoney

IMG_3139

 

Nádherné pláže na absolútnom severe

Ďalší cieľ bol najsevernejší bod Írska a kraj Donegal. Tento kraj by som nazval aj najkrajším miestom v celom Írsku. Nájdete tu všetko, obrovské pláže, angličtinu, ktorej nebudete rozumieť, malé dedinky, nádherné západy slnka a pokoj. Tejto oblasti sa oplatí venovať určite viac ako jeden-dva dni. Je tu toho naozaj veľa a určite si nenechajte újsť Horn Head, pláže pri dedinke Falcarragh, Murder Hole alebo Glenveagh National Park.

IMG_3199

IMG_3197

IMG_3181

Glenveagh National Park

horn head donegal

Giant’s Causeway

Cestou ku ďalšiemu bodu na trase som musel prekročiť hranicu medzi Írskom a Severným Írskom, čím sa z kilometrov stali míle a z eur, libry. Po ceste máte viacero miest, ktoré sú známe z Game of Thrones, ako napríklad Dunluce Castle.

Moja prvá zastávka v Severnom Írsku bol legendárny chodník obrov alebo Giant’s Causeway. Giant’s Causeway tvorí asi 40.000 vzájomne do seba zapadajúcich bazaltových stĺpov, ktoré vytvorila sopečna činnosť zhruba pred 50-60 miliónmi rokov. Turistov je tam požehnane, tak sa na to psychicky pripravte.

giant's causeway

Carrick-a-Rede lanový most

Na severe Severného Írska odporúčam prechádzku po lanovom moste, ktorý jednou z najznámejších turistických atrakcií v tejto oblasti. Názov mini ostrova Carrick-a-Rede znamená “skala v ceste” a volá sa tak pretože stojí v migračnej trase lososov a práve kvôli nim boli postavené prvé lanové mosty na tomto mieste už v 16. storočí. Aktuálne sa chodí po moste z roku 2008, ktorého celková dĺžka je 20m a je umiestnený vo výške 30m.

Dark Hedges, alebo po stopách Game of Thrones

Posledné turistické miesto na mojej ceste bola alej pomenovaná ako Dark Hedges. Aj toto miesto sa objavilo v seriály Game of Thrones, kde bola súčasťou King’s road a aj vďaka tomu ju ročne navštevuje množstvo ľudí, až Írske úrady rozhodli, že cez ňu zakážu prechod aút, pretože to ničilo stromy, ktorými je špecifická. Odfotiť ju bez turistov si žiada buď trpezlivosť, štastie alebo oboje.

Tu sa moja turistická cesta končí, nasledne som absolvoval cestu do Dublinu cez Belfast, v Dubline prežil hurikán Ophelia a deň po ňom nastúpil na lietadlo do Bratislavy.

Vďaka za Tvoj čas a ak sa ti môj blog páčil, začni ma followovať na instagram.com/jozefpis.sk

A teraz sľubené video! ;)

Značky:, , , , , , , , , , , , , , ,
Previous Post Next Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.